Teme Kongresa:

  • transplantacija bubrega – glavna tema
  • akutno oštećenje bubrega
  • dijaliza
  • hronično bubrežno zatajenje
  • klinička nefrologija i hipertenzija

 PRELIMINARNI PROGRAM

Četvrtak, 17.10.2019.

15:00 – 19:30     Registracija

16:00 – 18:20     Oralne prezentacije i poster sesije
Amela Bećiragić, Lejla Hantalašević, Aida Ćorić, Emir Avdić, Danka Pokrajac, Maida Dugonjić Taletović

18:20 – 19:00     Satelitski simpozijum 1 (Amicus?)

20:00 – 22:00     Otvaranje Kongresa i koktel dobrodošlice

Petak, 18.10.2019. – Transplantacija bubrega

09:00 – 10:10     Hirurški aspekt transplantacije bubrega
Sanjin Rački, Enisa Mešić, Ferdinand Muehlbacher

09:00 – 09:30     Plenarno predavanje
Ferdinand Muhlbacher (Austrija)
Zamke u donorskoj transplantaciji bubrega

09.30  – 09:50 Rudolf Steininger (Austria)
Tehnički standardi u renalnoj trasplataciji

09:50 – 10:10   Samed Jagodić (Tuzla)
Laparoskopska donor nefrektomija

10:10 –10:30     Mustafa Bazardžanović (Tuzla)
Kompjuterska analiza dinamike fluida (CFD) različitih uglova arterijske anastomoze u transplantaciji bubrega

10:30 – 11:00     pauza

11:00 – 12:00     Donacija organa
Mladen Knotek, Senaid Trnačević, Miha Arnol

11:00 – 11:20       Želimir Župan (Rijeka)
Poboljšanje darivanja organa: možemo i moramo bolje

11:20 – 11:40     Nermina Rizvanović (Zenica)
Razgovor s porodicom preminule osobe o darivanju organa

11:40 – 12:00     Maksić Đoko (Beograd)
Prošireni kriteriji donatora u funkciji povećanja broja transplantacije bubrega na Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu

12:15 – 13:00     Satelitski simpozijum 2 – Astellas

13:00 – 14:00     Pozvana predavanja – transplantacija
Aljoša Kandus, Maksić Đoko, Danica Galešić Ljubanović

13:00 – 13:20     Senaid Trnačević (Tuzla)
Transplantacija bubrega u Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla 1999 – 2019

13:20 – 13:40     Nikolina Bašić Jukić (Zagreb)
Neurological complications in kidney transplant recipients

13:40 – 14:00     Mladen Knotek (Zagreb)
Povrat glomerulonefritisa u transplantirani bubreg – dijagnostički pristup i liječenje

14:00 – 15:00     Ručak

15:00 – 16:40     Pozvana predavanja – transplantacija
Nikolina Bašić Jukić, Jadranka Buturović Ponikvar, Goran Paunović

15:00 – 15:20     Sanjin Rački (Rijeka)
Optimiziranje imunosupresivnog liječenja

15:20 – 15:40     Jadranka Buturović Ponikvar (Ljubljana)
Doppler ultrasonography in nephrology, dialysis and transplantation – necessary skill for future nephrologists?

15:40 – 16:00     Miha Arnol (Ljubljana)
Improving long-term outcomes in kidney transplantation

16:00 – 16:20     Danica Galešić Ljubanović (Zagreb)
Histološke promjene u transplantiranim bubrezima

16:20 – 16:40     Igor Mitić (Novi Sad)
Regionalno i lokalno orjentisani transplantacioni centar – iskustva Centra za transplantaciju ćelija, tkiva i organa KCV Vojvodine

16:40 – 17:00     Pauza

17:00 – 18:30     Pozvana predavanja – transplantacija
Milorad Grujičić, Marina Ratković, Rajko Hrvačević

17:00 – 17:20   Marina Ratković (Podgorica)
Outcome in the transplanted patients in Montenegro

17:20 – 17:40 Ahmed Aimun (UK)
xxxxxx

17:40 – 18:00     Milorad Grujičić (Banja Luka)
Transplantacija bubrega u Univerzitetskom kliničkom centru Banja Luka od 2010. do danas, najčešće komplikacije transplantacije

18:00 – 18:20     Denijal Tulumović (Tuzla)
Transplantacija bubrega u bolesnika sa rijetkim bolestima

18:20 – 18:40     Goran Paunović (Niš)
De novo primjena m-TOR inhibitora u transplantaciji bubrega

18:40 – 19:00     Satelitski simpozij 3 – Novartis
Damir Rebić

Subota, 19.10.2019. – Nefrologija i dijaliza

09:00 – 10:20 – Nefrologija pozvana predavanja
Mirna Alečković Halilović, Ingrid Prkačin, Branislav Gašić

09:00 – 09:20     Rumeyza Kazancioglu (Turska)
Onco-nephrology

09:20 – 09:40     Krešimir Galešić (Zagreb)
IgA nefropatija

09:40 – 10:00     Ingrid Prkačin (Zagreb)
Renal denervation (RDN) evidence for uncontrolled hypertension

10:00 – 10:20     Radomir Naumović (Beograd)
Uloga SGLT2 inhibitora u renoprotekciji bolesnika sa dijabetesnom nefropatijom

10:20 – 10:40    Vlastimir Vlatković (Banja Luka)
Epigenetichs and kidney diseases

10:40 – 11:00 Besim Prnjavorac (Tesanj)
Analysis of inflammatory and metabolic predictors for progression of kidney failure in predialysis patients

 11:00 – 11:30     pauza

11:30 – 13:50     Nefrologija pozvana predavanja
Rafael Ponikvar, Halima Resić, Jasminka Trbojević Stanković

11:30 – 11:50     Rafael Ponikvar (Ljubljana)
AV fistula: systemic effects beyond simple vascular access for hemodialysis

11:50 – 12:10    Halima Resić (Sarajevo)
Exercise during dialysis session, are there bariers?

12:10 – 12:30     Jasminka Trbojević Stanković (Beograd)
Vascular access for hemodialysis – do we have clear guidance?

12:30 – 12:50     Biljana Jakovljević (Banja Luka)
Treatment of hypertension in dialysis patients – anything new?

12:50 – 13:10     Olivera Stojčeva Taneva (Skopje)
Hyperkalemia in hemodialysis patients and their role in mortality

13:10 – 13:30     Amela Bećiragić (Sarajevo)
Serum calcium and phosphorus levels and calcium/phosphorus ratio in dialysis patients

13:30 – 13:50     Vidojko Djordjević (Srbija)
What nephrologist need to know about dialysis machine

14:00 – 15:00     Lunch

15:00 – 16:30     Nephrology – Invited lectures
Krešimir Galešić, Radomir Naumović, Besim Prnjavorac

15:00 – 15:20     Mirna Alečković Halilović (Tuzla)
                              Nephritis interstitialis – the chameleon in the globalized world

15:20 – 15:30     Zinaida Karasalihović (Tuzla)
Morphologic classification of glomerular diseases and clinical implication

15:30 – 15:50     Danka Pokrajac (Sarajevo)
Polymorfism of different genes and renal parenchymal scarring following first febrile urinary tract infections in infants

15:50 – 16:10    Slavica Coric (Mostar)
Hyperuricemia and chronic kidney disease

16:10 – 16:30     Damir Rebić (Sarajevo)
Connection of the inflammation, endothel dysfunction and  chorioretinal dilution in chronic kidney disease

16:30 – 16:50    Coffee

16:50 – 17:20     Satelite symposium 4 – Abbvie
 Hepatitis C
Halima Resić and Enisa Mesic

17:30 – 18:00     Satelite symposium 5 (Memorial)

18:10 – 19:00     Nephrology and Dialysis – Oral presentations
Denijal Tulumović, Biljana Jakovljević, Želimir Stipančić

18:10 – 18:20

18:20 – 18:30

18:30 – 18:40

18:40 – 18:50

18:50 – 19:00

20:00 –     Zatvaranje Kongresa i svečana večera